BIM – Building Information Modelling
Co je to BIM a k čemu slouží?
Zkratku BIM (Building Information Modelling nebo Building Information Management) můžete do češtiny přeložit jako Informační Model Budovy. Skrývá se za ní celý proces vytváření a správy dat a detailních informací o budově, který je průběžně aktualizován v průběhu jejího životního cyklu. Používání BIM místo klasické dokumentace reflektuje nový způsob architektonického a inženýrského myšlení – jedná se o otevřený digitální model budovy se všemi potřebnými informacemi, který mohou mezi sebou navíc sdílet všichni lidé, kteří je potřebují.
BIM usnadňuje výměnu informací nejen v celém průběhu stavby, ale i během užívání budovy. Využívat jej mohou architekti, projektanti, investoři, statici, interiéroví designéři, správci budov a v neposlední řadě i jejich uživatelé a majitelé. Hlavními výhodami BIM je zvýšení efektivity práce, úspora času, eliminace chyb, lepší a snadnější komunikace, snadná a přesná kontrola nad celým projektem a tedy také zvýšení zisků projektů.
Informační modelování se ale nemusí týkat jen klasických pozemních staveb, je použitelné na každou zakázku. Kromě budov lze tedy zhotovit přesný digitální model inženýrských sítí, vodohospodářských staveb, dopravních staveb a podobně. Na rozdíl od běžné projektové dokumentace umožňuje BIM vytvoření otevřených a detailních databází o každé součásti projektu, například včetně ceny jednotlivých součástí, podmínek ekologické likvidace a podobně.
Prezentace mobilního skenování pro BIM
Společnost GeoSLAM, výrobce mobilního laserového skeneru ZEB-REVO RT, prezentuje, jak využít mobilní laserové skenování pro rychlé zaměření a mapování interiérů. Následně jsou naskenovaná data zpracována v softwaru GeoSLAM DRAW, který je dodáván s laserovým skenerem GeoSLAM ZEB-REVO RT. V tomto softwaru na zpracování mračen bodů je prezentováno, jak data vektorizovat a připravit pro CAD systémy, jako je například Autodesk REVIT.
Video dále prezentuje, jak technologii mobilního laserového skenování efektivně využívají zákazníci z celého světa pro skenování pro BIM.
3D skener F6 SMART a software PointCab
Izraelská společnost MANTIS VISION uvádí na trh 3D ruční skener F6 SMART, který umožňuje skenovat ve vzdálenosti 0,5 – 4,5m, naskenovaná data jsou velmi přesná s minimem šumu. Naskenovat prostorová data skenerem F6 SMART je také velmi rychlé, spíše než minuty jsou na skenování potřeba vteřiny. Skener F6 SMART lze použít pro přesné zaměření interiérů místností, průmyslových technologií, trubek, vzduchotechniky, případně velkých objektů, které lze jinak těžko zaměřit.
Prostorová data ze skeneru F6 SMART můžete rovnou importovat do softwaru PointCab, který umožňuje snadné zpracování mračen bodů a jejich využití CAD systémech jakou jsou Revit nebo ArchiCad.
Zaměření budovy a zpracování dat v softwaru PointCab
Mobilní laserový skener GeoSLAM ZEB-REVO je ideální pro rychlý sběr dat za chůze. Obsluha tohoto skeneru je velmi jednoduchá, prostě vezmete malý a lehký skener do ruky a procházíte budovy nebo venkovní prostory, které chcete zaměřit ve 3D. Výsledkem je přesné mračno bodů, které můžete velmi rychle zpracovat například v softwaru PointCab.
V tomto softwaru můžete velmi jednoduše řezat mračno bodů, automaticky vektorizovat kresbu do DWG. Díky pluginu můžete data z PointCabu přenášet přímo do ArchiCADu nebo Revitu.
Více informací o laserovém skeneru GeoSLAM REVO a jak jej využít pro BIM naleznete na našich specializovaných stránkách 3Dtechnologie.
Jak vám může v případě přípravy dat pro BIM pomoci software PointCAB, najdete zde.
Zaměření průmyslových technologií 3D skenerem DPI-8
Skenování složitých průmyslových celků skenerem DPI-8 je velmi rychlou a přesnou metodou zaměření skutečného stavu, v tomto případě se jedná o zaměření potrubního systému. Následně je využit software EdgeWise pro automatické modelování potrubního systému do CAD systému.
Ruční skener DPI-8 mění způsob, jak jsou složité průmyslové celky dokumentovány, monitorovány a udržovány. Umožňuje velmi rychle zaměřit potrubní systémy, vzduchotechniku, vedení nebo výrobní linky do 3D. Data z tohoto skeneru je možné přímo načítat do softwarů pro zpracování mračen bodů jako jsou Autodesk ReCap a Revit, AutoCAD, ArchiCAD, Leica Cyclone, Faro Scene, Trimble RealWorks, Aveva LFM, Z+F LaserControl, Rhino a další.
KONTAKTUJTE NÁS
V případě jakéhokoli dotazu nás prosím neváhejte kontaktovat. Budeme se snažit Vám odpovědět co nejdříve a poskytnout Vám co nejpřesnější informace.
Pokud nás chcete kontaktovat telefonicky, využijte prosím telefonní číslo 773 964 445.