Prodej a servis specializovaných měřících přístrojů pro stavebnictví a geodézii.

Letecké mapování s Lidarem se stává masovou záležitostí

XactMaps-flys-Velodyne-1170x878

Společnost XactSense otevírá nové možnosti mapování s Lidarem širší veřejnosti. Jejich nová UAV konfigurace je totiž založena nadostupném LidaruVLP-16 „Puck“.

Pokud se zajímáte o bezpilotní letecké technologie a UAV aplikace, hlavně pak o ty související s leteckým mapováním, vsadím se, že jste někdy už slyšely o technologii Lidar. Toto slovo je vlastně zkratkou pro „Light Detecting and Ranging“ (Světelná detekce a určování vzdálenosti), jde tedy o laserové zaměřování 3D povrchů a měření jejich struktury. Tato hi-tech kombinace laseru, jednotek GPS a IMU a počítače může přinášet velký užitek při použití v oblastech jako je důlní průzkum, inspekce ropodovů, plynovodů či solárních panelů, mapování rozsáhlých území, topografie, průzkum terénu a podobně. Samozřejmě, každá pokročilá a bombastická technologie mívá často i nějaké ty nevýhody. V případě mapování s Lidarem to byla především cena celého senzoru, která často překračovala možnosti malých firem a jednotlivců. Toto ovšem platilo až do nedávné doby. Společnost Velodyne totiž představila svůj malý, dostupný Lidar VLP-16 „Puck“, který by se mohl velmi rychle stát revolučním zařízením. Tento sensor totiž ještě navíc firma XactSense integrovala do svého nového UAV, které je primárně určeno právě pro letecké mapování s Lidarem.

Díky tomuto dronu od XactSense mohou po technologii Lidaru nyní sáhnout i menší společnosti a jedinci, pro které bylo dosud toto řešení příliš drahé. XactSense vyrobili nový, univerzální a skládací octocopter, který nese označení MAX 8 a integruje elektronicky ovládaný gimbal pro Lidar s možností využívat i infračervenou kameru či kameru s vysokým rozlišením. Tento dron je tedy nyní údajně nejlevnějším řešením pro ty, kterým běžné letecké fotografie a videa nestačí a očekávají od bezpilotních leteckých technologií více. Octocopter MAX 8 by měl představovat ideální řešení pro širokou škálu inženýrských projektů, geoprostorové skenování, inspekce budov či inženýrských sítí. Lidar VLP-16 „Puck“ představuje nejmenší a nejlevnější senzor v sérii vyrobené společností Velodyne, vážící pouhých 600 gramů a schopný operací ve vzdálenosti 150-200 metrů. Jeho větší „sourozenci“ HDL-32E a HDL-64E pak přinášejí nové, pokročilější možnosti v ohromujícím světě Lidar mapování.

Zdroje: suasnews.com

velodynelidar.com