Prodej a servis specializovaných měřících přístrojů pro stavebnictví a geodézii.

Mobilní mapovací systém Pegasus: Two Ultimate a software OrbitGT pro sběr dat pro chytrá města (Smart Cities)

Pegasus-Two-Ultimate

Na výstavě ILMF 2018 představila společnost Leica Geosystems vylepšený mobilní mapovací systém – Pegasus: Two Ultimate. Tento systém je upgrade předchozího mobilního Lidar systému Pegasus: Two a nabízí výrazně lepší  pořizování 360°  snímků, stejně jako přidané senzorové porty, vyměnitelný pevný SSD disk a novou platformu pro sdílení dat přes internet.

Společně tato vylepšení zvyšují použitelnost mobilního mapovacího systému Pegasus při sběru velkoobjemových polohových dat – zejména při mapování takzvaných Smart Cities (inteligentních měst).

360 ° snímky, které „nadchnou“

Nový skenovací systém  Pegasus: Two Ultimate, představuje stejné snímání 3D snímků, ale s vylepšenými kamerami, které vytvářejí skutečné 360° bezešvé snímky, kterými mohou být překryty mračna bodů. To znamená lepší obrazovou kvalitu 3D dat bez zkreslení a větší důvěru ve vaše data.

Většina současných 360° obrazových snímačů používá šest různých kamer, které je velmi obtížné uspořádat tak, aby se dostatečně překrývaly a vytvářely bezešvé snímky. Řešením pro mapovací systém Pegasus: Two Ultimate bylo snížit počet kamer používaných na dvě a s pečlivou kalibrací vytvářejí tyto kamery bezešvé snímky s rozlišením 24 MP.

To není jediné zlepšení systému pořizování snímků. Společnost Leica Geosystems přidala vestavěnou JPEG kompresi, která dovoluje korekci barev v kameře pro nádherné snímky.

Význam „dobrého obrazu“

Nový mobilní mapovací systém musí mít kvalitní prostorové snímky, aby reprezentoval a vytvořil digitální realitu, která je potřeba pro inteligentní města a vizualizaci.

Předcházející mobilní mapovací systémy nekladly velký důraz na obrazovou kvalitu prostorových dat. Lidarová data však budou potřebovat mnohem lepší vizualizační hodnotu. Stále častěji s naskenovanými daty budou pracovat uživatelé, kteří budou preferovat práci prostorovým obrazem reality, než pouze s mračnem bodů, které nemá tak vysokou vizualizační hodnotu.

Aktualizace hardwaru pro vysoko objemové mapování

Poslední čtyři a půl roku sledovala společnost Leica Geosystems  trh  s mobilním mapováním a nové poznatky se Leica Geosystems snažila implementovat do nových funkcí 3D mapovacího systému Pegasus: Two Ultimate odrážejí tuto.

Zabudovaná JPEG komprese nezlepšuje například pouze prostorový obraz, ale pomáhá snížit zatížení počítače tak, aby docházelo ke zpracování prostorových dat mnohem rychleji.

Mobilní mapovací platforma Pegasus: Two Ultimate nyní obsahuje vyměnitelný pevný disk (USB-C), který uživatelé mohou vyjmout z mapovacího systému a v kanceláři jednoduše připojit k počítači pro rychlý přenos dat. Leica Geosystems také přidala do systému další dva senzorové porty, které uživatelům umožňují rozšířit možnosti mapovacího systému data Pegasus: Two Ultimate například o sonar pro podvodní mapování, termografické kamery pro infračervené snímkování nebo půdní radar pro mapování podzemních sítí.

Mobilní mapování pro SMART CITY – CHYTRÉ MĚSTO

Trh s prostorovými daty pro koncept chytrých měst velice rychle roste. Mobilní mapovací systém Pegasus: Two Ultimate, který je typicky umístěn na automobilu, je možným řešením, jak rychle a efektivně sbírat prostorová data, která zlepší život v moderních městech.

Jak spravovat a distribuovat velké množství prostorových dat?

Dnes je známá skutečnost, že stále více společností přijímá technologie zachycování reality a začínají shromažďovat velké objemy dat. Stále častěji je možné vidět, jak malé i velké organizace zachycují tyto velké objemy dat rychlým tempem, pokrývají větší plochy a používají různé mobilní mapovací systémy. To následně přináší otázku „jak zpracovávat a distribuovat velké objemy dat“.
Ideálním softwarovým řešením pro správu a distribuci prostorových dat z různých senzorů může být řešení od společnosti Orbit GT. Ať je váš mobilní mapovací systém vybaven laserovým skenerem nebo pouze snímá prostorový obraz, všechna data mohou být kombinována v jeden celek.