Pokročilé zabezpečení GNSS
Protože technologický pokrok umožňuje, aby zařízení GPS / GNSS byla spolehlivější, náš život stále více závisí na přesném určování polohy a načasování. V současné době se čas GNSS používá k synchronizaci telekomunikačních a energetických sítí, zatímco přesné určování polohy se používá k navigaci dronů a autonomních vozidel, jakož i k automatizaci zemědělských a stavebních strojů. Jak se pravidelně objevují nové případy použití, naše závislost na GNSS globálně roste. To znamená, že mít zabezpečený komunikační kanál mezi satelitem a přijímačem se stává stále důležitějším pro zajištění důvěryhodného nebo tzv. zaručeného PNT (Polohy, Navigace a Času), zejména v kritických a průmyslových aplikacích.
Pro další zlepšení spolehlivosti přenosu vyvinul evropský systém GNSS, společnost Galileo, službu anti-spoofing OSNMA, která umožňuje bezpečný přenos signálu ze satelitů Galileo do GNSS přijímačů s podporou OSNMA. Služba OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) bude brzy uživatelům k dispozici zdarma a nedávno se přesunula do závěrečné fáze testování. Dlouhodobé partnerství ESA a Septentrio přispívá k návrhu a testování systému Galileo od jeho vzniku před 20 lety. Septentrio dnes hraje klíčovou roli v testování OSNMA, přičemž jeho přijímače jsou první, které ověřují první živé testovací signály OSNMA.
Zabezpečení přijímačů GNSS proti rušení a spoofingu
OSNMA je jednou ze součástí široké škály technologií, které chrání přijímače GNSS před rušením. Rušení i spoofing jsou typem rádiového rušení, ke kterému dochází, když jsou slabé signály GNSS přehlceny silnějšími rádiovými signály na stejné frekvenci. Rušení je druh interference „bílého šumu“, která způsobuje zhoršení přesnosti nebo dokonce ztrátu polohy.
Spoofing je sofistikovanější forma rušení, která oklamá přijímač při výpočtu nesprávného umístění. Během spoofingového útoku vysílá blízký rádiový vysílač falešné signály GNSS do cílového přijímače. Například levné SDR (Software Defined Radio) může oklamat váš smartphone tak, aby ukázal svou aktuální polohu na vrcholu Mount Everestu!
Možná jste zachytili některé spoofingové události prezentované v posledních zprávách. Například C4ADS, nevládní organizace provádějící analýzu konfliktů a bezpečnostních záležitostí na základě údajů, dospěla k závěru, že Rusko ve velké míře využívá spoofing GNSS k odklonění vzdušných dronů od vstupu do vzdušného prostoru v blízkosti vládních osob, letišť a námořních přístavů.