Prodej a servis specializovaných měřících přístrojů pro stavebnictví a geodézii.

Vysoce přesné 3D skenování s laserovým skenerem Surphaser

laserový skener surphaser

V současnosti se na trhu nabízí řada laserových skenerů – většinou jsou však obecně orientované spíše na obory jako geodézie nebo památkářství. Některé oblasti si nicméně žádají skutečně výjimečnou přesnost a preciznost při skenování a vytváření 3D modelů. Do této kategorie patří především průmyslové aplikace, inspekce, reverzní inženýrství, kde je vysoká kvalita dat naprostou prioritou.

Surphaser 75 Ultra Short Range představuje v současnosti špičku technologie 3D skenování

Společnost Basis Software Inc. představila svůj skener Surphaser 75 během dubna letošního roku. Model 75 dává svým uživatelům schopnost rychle sbírat vysoce přesná data a vytvářet 3D modely jakéhokoli prostoru, budov, vozidel, letadel, konstrukcí a podobně. Surphaser 75 je malý, takzvaný hemisférický laserový skener (LiDAR), jehož hlavní část sestává ze dvou propojených rotujících částí. Jeho předností je také minimální šum získaných dat a možnost skenovat i ve velmi těsných prostorách a na malé vzdálenosti. Díky nízké hmotnosti (i s baterií neváží skener ani 5kg) je s přístrojem Surphaser možné pohodlně manipulovat.

Laserový skener má zabudovanou kameru s automatickým barevným mapováním, zabudovaný počítač a interní baterii, takže je velmi snadno přenosný. Surphaser 75 nalezne široké využití například v automobilovém, ropném nebo  elektroprůmyslu. Díky své přesnosti se používá také při stavění lodí nebo v raketovém inženýrství. Surphaser posunuje hranice přesnosti laserového skenování zase o pořádný kus dál – úroveň šumu získaných dat činí 0,025mm a velikost bodu 0,7 mm.

Kde všude byl skener Surphaser úspěšně použit?

O kvalitách laserového skeneru Surphaser nejlépe svědčí jeho úspěšné aplikace v rámci reverzního inženýrství i pro další účely. Uveďme si alespoň pár nejzajímavějších:

 

  • Trup letadla Boeing 747 – vytvářet přesné modely natolik členitých objektů, jako jsou letadla, je jinými metodami jen velmi těžko představitelné. 12 skenů Boeingu obsahuje dohromady neskutečných 380 milionů bodů, díky čemuž lze vidět dokonce každou nepravidelnost na povrchu letadla. Čas skenování zabral pouze 3 hodiny, vytvoření polygonového modelu 5 hodin, a zpracování v CAD programu 6 hodin.
  • Trup vrtulníku Black Hawk s držákem na přídavné příslušenství – předek vrtulníku byl naskenován za pouhou 1 hodinu a půl, zadek za další hodinu. Zpracování trvalo 10 hodin při převodu z mračna bodů na 3D model, 6 hodin CAD modelování spodního pláště z naskenovaných dat.
  • Klenba brány historického parku Druid Hill ve Filadelfii – Surphaser je nejen skvělým řešením na skenování budov, ale je obzvláště užitečný při vytváření modelů velmi členitých a zdobných staveb. Slavnostní vstup do Druid Hill parku bylo díky Surphaseru možno přesně naskenovat se všemi oblouky, zdobením fasády a zachováním nepravidelností na jeho povrchu. Vytvořený 3D model bude následně využit pro restaurátorské práce na klenbách.
  • Mozaiky v Byzantském muzeu na Kypru – Surphaser je zde využíván pro vytváření přesných digitálních modelů mozaik fresek, umístěných v muzeu. Skenování jedné mozaiky zabere pouhých 10 minut času, zpracování  dalších 40 minut.

Více informací o laserových skenerech a softwarech pro zpracování mračen bodů naleznete na našich specializovaných stránkách 3Dtechnologie.

Zdroj: surphaser.com

Zaujaly vás přednosti laserového skeneru Surphaser? Podívejte se na následující video, na kterém ho uvidíte při práci.