Byť by se zdálo, že mobilní skenery postupně vytlačí klasické terestrické (stacionární) 3D skenery, zatím tomu tak není a obě platformy fungují paralelně, naopak se vzájemně doplňují. Každý ze dvou zmíněných přístrojů má své výhody a nevýhody, které se pokusíme v následujícím textu popsat. Práce se stacionárními skenery je velmi podobná práci s totální stanicí ve smyslu stanoviska, orientací a polygonu.
Ze zkušeností víme, že použitelnost terestrického skeneru kromě snadné obsluhy přístroje určuje zpravidla to, jak snadná je registrace naměřených dat. Jsou přístroje, se kterými strávíte hodiny, ne-li desítky hodin registrací dat v kanceláři. Na druhé straně jsou takové, se kterými si můžete přinést registrovaná data již z terénu a v kanceláři s celým projektem začít ihned dále pracovat.
Terestrické skenery – výhody oproti mobilním skenerům
- V rámci jednoho skenu (stanoviska) nedochází k žádným deformacím, polohové vztahy odečtené z mračna bodů jednoho stanoviska odpovídají skutečnosti. Z hlediska přesnosti je třeba vzít v úvahu pouze přesnost a šum vzrůstající se vzdáleností objektů od skeneru.
- Lze zvolit hustotu skenovaných bodů s ohledem na potřebné detaily a požadovaný výstup. Od hustoty bodů se odvíjí rychlost skenování, která může být řádu desítek sekund ale i desítek minut na jeden 360° sken.
- Terestrické skenery mívají zpravidla nízký šum, což je dáno zejména tím, že se v průběhu měření nepohybují
Terestrické skenery – nevýhody oproti mobilním skenerům
- Postup práce je pomalejší, na jednom stanovisku stráví měřič cca 10 minut.
- Pro získání kompletního mračna bodů celého projektu (např. budovy) je nutná tzv. registrace skenů, tedy spojení do jednoho celku, respektive transformace jednotlivých mračen do správné vzájemné pozice.
- Zákryty. Ikdyž zvolíte místo stanoviska sebe lépe, tak se zákrytům nevyhnete, vždy budou části objektů schované a v mračnu bodů bude prázdné místo.