Prodej a servis specializovaných měřících přístrojů pro stavebnictví a geodézii.

4 nejzajímavější UAV aplikace současnosti

Livraisons par drones

Už nějaký čas vám zde na blogu přinášíme zprávy o různých aplikacích s drony. V tomto článku jsme se pokusili shrnout, jaké UAV aplikace v současnosti považujeme za nejslibnější a nejzajímavější. Jde samozřejmě jen o náš názor, takže budeme rádi, když nám napíšete, co si o tom myslíte vy.

1. Letecká termografie

Letecká termografie je zastřešující termín, do kterého patří více různých využití dronů, postavených na infrakameře. S tímto nástrojem je možno provádět inspekce budov, sledování, aplikace v zemědělství, ochranu kritických oblastí životního prostředí nebo jej použít jako termovizi. Infračervená kamera dokáže měřit záření v rozsahu elektromagnetického spektra a produkovat snímky zobrazující oblasti s rozdílnou teplotou. Tato schopnost je velmi užitečná pro různá měření a detekce, zvláště v těžko dostupných nebo nebezpečných místech. Na našem blogu už jste si mohli například přečíst o hledání dobytka s využitím letecké termografie či o environmentálním monitoringu v Austrálii.

3 Letecké mapování

Bezpilotní letecké prostředky jsou výborným způsobem, jak získat data pro ortofota, mapy a 3D modely terénu s vysokým rozlišením a skvělou přesností. Na trhu jsou také k dispozici speciální softwary, určené k snadnému zpracování dat a parametrů. Pokud vás toto téma více zajímá, přečtěte si třeba naše články o leteckém mapování s Lidarem nebo o programech Agisoft PhotoScan a Virtual Surveyor. V našem obchodě vám také nabízíme drony na mapování od společnosti 3D Robotics, která v tomto oboru patří ke světovým špičkám.

3. Přesné zemědělství

Drony s multispektrální kamerou, létající nad polem, se stávají neoddělitelným doprovodem traktorů a kombajnů. Jejich práce zahrnují sběr dat, jejich zpracování a analýzu. Výsledky pak lze rychle a přesně aplikovat přímo na poli. Multispektrální senzory dokážou monitorovat viditelné a téměř infračervené spektrum záření, které odráží rostliny na poli. Díky této schopnosti jsou drony skvělým nástrojem k odhalování možných hrozeb, jako je napadení škůdci, usychání rostlin, nedostatek hnojiva a podobně. Díky multispektrálním kamerám ví zemědělci, kde a kdy přesně mají na svém poli zasáhnout. Na našem blogu jsme už o přesném zemědělství psali, například v článku o modifikaci Inspire 1 – Harvester  nebo o multispektrální kameře RedEdge.

4. Záchranářství

Pokud někde drony jednoznačně prokázaly, že jsou dnes něčím mnohem víc než jen nástrojem k zabíjení lidí na druhé straně světa, je to pomoc záchranářům. V roce 2013 byla pravděpodobně první osoba zachráněna s asistencí dronu. Šlo o oběť automobilové nehody v odlehlé kanadské oblasti. Strojem, který v této záchranné akci figuroval, byl copter Dragan Flyer X4-ES, vybavený termální kamerou. Od této akce bylo již vícekrát prokázáno, že malé a rychlé bezpilotní letecké stroje dokáží výrazně záchranářům pomoci, zvláště pak v odlehlých a těžké přístupných oblastech. Drony se dostanou tam, kde by to bylo pro lidi nebezpečné, mohou pracovat i v noci a ve ztížených podmínkách, kde by nebylo možno použít klasické helikoptéry. Pokud vás toto téma zajímá, mohli jste si u nás na blogu přečíst například o využití dronů pro záchranáře v Norsku nebo o zajímavém projektu na Kickstarteru.

V tomto článku jsme dnes představili jen pár příkladů, jak mohou UAV aplikace vypadat. V budoucnu budeme možná pokračovat druhým dílem. Pokud vás téma zaujalo, můžete si o něm více přečíst na stránkách Vespadrones. V každém případě děkujeme za návštěvu a pokud se vám článek líbil, můžete jej okomentovat nebo sdílet.