Prodej a servis specializovaných měřících přístrojů pro stavebnictví a geodézii.

3D skenování se ZEB-REVO v exteriérech: lesy, otevřená prostranství i antické památky

ZEB-REVO skenování lesa

Laserové skenery a systémy pro 3D mapování jsou výbornými pomocníky při inspekci, měření a přesném zachycování prostoru uvnitř budov, tunelů, dolů a dalších složitých interiérů. Jak je to ale s venkovními prostorami? V tomto příspěvku bychom vám chtěli ukázat, jak je možné se skenerem ZEB-REVO od firmy GeoSLAM přesně naskenovat a zmapovat třeba celý les, což je úkol jinými metodami dost těžko proveditelný.

Představte si, že potřebujete přesně zmapovat prostor hustého lesa, tedy místo, kde vám nebude fungovat GPS a nepoužitelné budou i totální stanice a podobné konvenční vybavení. Jak byste si v takové situaci poradili? Dobrou alternativou může být využití právě mapovacích systémů firmy GeoSLAM, které řeší tento problém pomocí unikátního algoritmu Simultánní Lokalizace a Mapování (SLAM). Vizuální kontakt se satelity tedy není v takovém případě nutný. Algoritmus následně data získaná  s použitím Lidaru a IMU jednotky automaticky zpracuje v cloudovém prostředí firmy GeoSLAM, případně v desktopové verzi softwaru.

Algoritmus dokáže postupně spojovat jednotlivé skeny rychlostí 40 nebo 100 skenů za vteřinu. Každý sken je vybaven informacemi o poloze skeneru v okamžiku skenu, což zajišťuje vysokou přesnost vytvářených mračen bodů. Algoritmus dokonce dokáže porovnat tvary naskenovaných objektů a následně je vyrovnat a zkorigovat tak, aby skutečně odpovídaly realitě. Zní to možná složitě, ale z uživatelské strany to tak opravdu nevypadá – od nahrání souboru s naskenovanými daty po vytvoření mračna bodů trvá celý proces jen několik minut.

 Takto například může vypadat mapování lesa v podání americké firmy Qntfi. Koule, které vidíte na fotografiích, slouží k automatickému spojování mračen bodů během zpracování:

cvifberweaaecfj             cvie_fywgaetbnb

Výhodou mapování prostoru se skenerem ZEB-REBO je také jeho vysoká mobilita. Zařízení jednoduše nesete a procházíte se místem, které potřebujete zachytit. V následujícím podařeném videu od řecké společnosti Landmark můžete vidět, že ZEB-REVO obstojí na výbornou v interiérech i exteriérech. Opět zde vidíme, jak snadno je možné  během chůze naskenovat les, ale i podzemní prostory jeskyně nebo katakomb. Pomyslnou třešničkou na dortu je naskenování celého antického amfiteátru během pouhých 15 minut:

 

Zaujal vás článek a chcete se dozvědět více o laserovém skeneru ZEB-REVO a jeho možnostech? Pokračujte prosím ve čtení zde.

 

Zdroj: twitter.com/GeoSLAMLtd

landmark.com.gr